Urodziła się 11.05.1926 roku w Rozlazłowie Szlacheckim. Po ukończeniu studiów na Wydziale Ogrodniczym SGGW ze specjalizacją w zakresie roślin ozdobnych w 1952 roku rozpoczęła pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Ogrodniczych w Warszawie początkowo na stanowisku technika normowania w Parku Ujazdowskim a następnie kierownika budowy Centralnego Parku Kultury na Powiślu .W czasie 6 lat budowy parku w okresie od 1 kwietnia do 30 września każdego roku przyjmowała i prowadziła akcje społeczne ,pomagające w budowie tego obiektu.
Równolegle z budową parku wykonywała boiska sportowe, korty tenisowe, bieżnie, skocznie i elementy małej architektury ogrodowej na terenach nowo wybudowanych szkół i przedszkoli w Śródmieściu i Mokotowie. Za pracę przy budowie Centralnego Parku Kultury otrzymała dyplom „Odbudowy Warszawy” oraz podziękowanie od pierwszego architekta Warszawy J.Sigalina.
W styczniu 1958 roku przeniesiona została w ramach przedsiębiorstwa na stanowisko Kierownika Zakładu Produkcji Roślin przy ul. Chodkiewicza , z którego w lipcu 1967 r. awansowała na stanowisko Kierownika Wydziału Produkcji Roślin. Wydziałowi temu podlegały trzy Zakłady produkcji Roślin kwiaciarskich i szkółkarskich o powierzchni 143 ha.
Równolegle do pracy w MPRO w latach 1964-1969 była nauczycielem zajęć praktycznych, maszynoznawstwa i miernictwa w Zasadniczej Szkole Terenów Zieleni w Warszawie.
Poza pracą zawodową pełniła w przedsiębiorstwie kilka funkcji społecznych ,m. innymi członka komisji kwalifikacyjnej i szkoleniowej, członka Państwowej Komisji Egzaminacyjnej oraz w latach 1958-1962 przewodniczącej koła SITO przy MPRO.
W końcu sierpnia 1982 r. przeszła na emeryturę, z której po trzech latach powróciła do pracy w Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedla Gorlicka na Okęciu, nadzorując jeszcze przez 10 lat konserwację zieleni osiedlowej.
W organach SITO poza funkcją przewodniczącej Koła przy MPRO pełniła kolejno funkcje:
Ponadto przez 13 lat prowadziła aktywną działalność w Komisji szkoleniowej Oddziału organizując spotkania Ogrodniczego Klubu Dyskusyjnego ,wystawy ogrodnicze w PKiN, Domu Chłopa ,Ministerstwie Rolnictwa ,na SGGW i w Łazienkach Królewskich.
Od 1975 roku przez trzy kadencje była członkiem Komisji Kwalifikacyjnej Zespołu Rzeczoznawców ,a następnie od roku 1982 do 2007 członkiem Rady Zespołu Rzeczoznawców.
Barbara Hugo-Bader jest Rzeczoznawcą SITO w specjalności „uprawa roślin ozdobnych” od 1964 roku.
W latach 2007-2011 była członkiem Sądu Koleżeńskiego Oddziału Warszawskiego SITO.
Za pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Ogrodniczych i w Oddziale Warszawskim SITO otrzymała:
– w 1965 r.-srebrną Odznakę Honorową NOT,
– w 1966 r.-srebrną Odznakę Honorową za zasługi dla Warszawy,
– w 1969 r.-złotą Odznakę Honorową NOT,
– w 1974 r.-Odznakę Zasłużony Pracownik Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska,
– w 1977 r.- Srebrny Krzyż Zasługi,
– w 1980 r.-złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Warszawy,
– w 1981 r.-tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa,
– w 1982 r.-Złoty Krzyż Zasługi,
– w 1984 r.-Medal 100-lecia za zasługi dla Ogrodnictwa,
– w 1985 r.-Medal 40-lecia PRL,
– w 1989 r.-Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
– w 2008 r.-Złotą Odznakę Honorową Stowarzyszenia SITO,
– w 2011 r.-Diamentową Odznakę Honorową NOT.
Barbara Hugo-Bader przepracowała społecznie dla naszego Stowarzyszenia 55 lat.