Anna Nizińska
urodziła się w 1955 roku w Warszawie, gdzie ukończyła L Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy.
Wykształcenie i przebieg pracy:
W latach 1974- 1979 odbyła studia na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego- Akademii Rolniczej w Warszawie, uzyskując tytuł magistra inżyniera ogrodnika w ramach specjalności warzywnictwo. Po ukończeniu studiów rozpoczęła staż w Państwowym Gospodarstwie Rolnym Bródno, potem pracowała w Centrum Informacji Naukowej Technicznej i Ekonomicznej jako redaktor działu rolnego, równolegle podejmując naukę na kursie bukieciarskim organizowanym przez Oddział Warszawski SITO (1980). Dzięki nabytym tam umiejętnościom mogła założyć własną firmę, świadczącą usługi w zakresie dekoracji roślinnych którą prowadziła przez ponad 20 lat. W tym czasie ukończyła studia pedagogiczne oligofrenopedagogikę, studium wiedzy o sztuce dla nauczycieli, dydaktykę przedsiębiorczości i terapię pedagogiczną, co pozwoliło jej na podjęcie pracy w charakterze nauczyciela podstaw przedsiębiorczości i przedmiotów zawodowych na kierunku ogrodnik w Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie ( od 2009 r. jest nauczycielem dyplomowanym). Doświadczenie i odbyte szkolenie pozwoliło na otrzymanie certyfikatu organizacji Florint na tytuł międzynarodowego sędziego w dziedzinie florystyki.
W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe z florystyki na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz zdała egzamin na tytuł mistrza florystyki organizowaną przez Izbę Rzemiosła w Szczecinie. W tym samym roku została wpisana do ewidencji egzaminatorów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie w zawodach florysta i ogrodnik i od tego czasu pełni funkcję egzaminatora w województwie mazowieckim. W charakterze jurora uczestniczyła m.in. w Międzynarodowych Mistrzostwach Florystycznych Polski w Poznaniu i licznych konkursach i mistrzostwach regionalnych oraz w Wilnie. Sędziowała na egzaminach na studiach podyplomowych z florystyki na Uniwersytecie Zachodniopomorskim w Szczeciniei Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz w Szkole Marioli Miklaszewskiej w Warszawie.
Działalność w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa
Do Oddziału Warszawskiego SITO wstąpiła 11 kwietnia 1978 roku i otrzymała legitymację z numerem 2827. Udzielała się w pracach Oddziału, angażując się głównie w organizację i prowadzenie szkoleń oraz przygotowywanie wystaw i pokazów florystycznych. Od 1985r. pełni funkcję wykładowcy NOT SITO w dziedzinie kwiaciarstwa i florystyki. Zorganizowała wiele edycji kursów florystycznych dla amatorów pięknej sztuki układania kwiatów oraz kilka edycji rocznego Studium Florystycznego, gdzie zajęcia prowadzili najlepsi specjaliści w tej dziedzinie. W latach 2002-2005 oraz 2009-2011 zorganizowała kursy florystyczne dla młodzieży z klas ogrodniczych w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie, a ponadto liczne szkolenia dla osób bezrobotnych. Wielokrotnie pełniła funkcję jurora na konkursach i mistrzostwach florystycznych, m.in. Florystycznych Mistrzostwach Pomorza Zachodniego „Kwiaty Ptaki” (2002-2004) oraz „Bukiet Teatralny” w Zamościu (2002-2004). W roku 2001 została jej powierzona funkcja prezesa Klubu Florystów Polskich SITO, którą pełni do dziś. Wraz z Klubem wzięła udział w licznych cyklicznych imprezach ogrodniczych i florystycznych, takich jak Międzynarodowe Targi Ogrodnicze Horti Expo w Warszawie, Polagra a potem Gardenia w Poznaniu, czy Święto Róży w Kutnie. Przez wiele lat współpracowała z ambasadą Królestwa Niderlandów, zarówno dekorując siedzibę ambasadora w Warszawie, jak i wykonując okolicznościowe kompozycje kwiatowe, towarzyszące wspólnie organizowanym seminariom (np. „Kwiaty w mieście” 2013). Wraz z Klubem Florystów Polskich SITO kilkakrotnie podejmowała charytatywną współpracę z Fundacją Urszuli Jaworskiej, reprezentującej Bank Niespokrewnionych Dawców Szpiku Kostnego; środki pozyskane z aukcji dekoracji roślinnych zasilały konto Fundacji, wspierając walkę z białaczką. Wykonywała dekoracje na Bal Słowa Polskiego (2001, 2002), Bal Mistrzów Sportu oraz wiele innych imprez wymagających kwiatowej oprawy.
Nagrody i wyróżnienia:
Liczne podziękowania od organizatorów imprez kwiatowych z udziałem Klubu Florystów Polskich SITO, a ponadto:
Publikacje
Książki:
Artykuły publikowane w czasopismach takich jak:
Wystawy:
Odznaczenia